Határtalanul program HAT-19-01-0605

Határtalanul a Felvidéken

2022. május utolsó hetében a Határtalanul program keretében a Szendrői Apáczai Csere János Általános Iskola 7. osztályos tanulói tanáraikkal egy csodálatos felvidéki kiránduláson vehettek részt. Megismerkedhettünk a trianoni békeszerződésben Magyarországtól elcsatolt Felvidék földrajzával, történelmével, irodalmával, kultúrájával, az itt élő magyar lakosok helyzetével, életmódjával. Élő történelem, magyar irodalom, földrajz és biológia órákon keresztül látogattuk meg az emlékhelyeket. Kirándulásunk Kassa híres épületeinek a felkeresésével kezdődött. Megcsodálhattuk a Szent Erzsébet-főszékesegyházat, melynek a kriptájában megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc földi maradványait.

Láttuk az Orbán-tornyot, a Miklós-börtönt és a Rodostó házat, mely annak a háznak az utánzata, ahol a fejedelem száműzetésben élt, és halt meg.

Izgalmas utazáson vettünk részt fogaskerekűvel a Csorba-tóig, ahol csodálatos panoráma tárult elénk, friss levegőt szívhattunk, még hógolyózhattunk is.

Természettudományi ismereteinket is bővíthettük a Tátra Múzeumban tett látogatás során. Késmárkon megkoszorúztuk Thököly Imre sírját. Majd egy gyönyörű szög nélküli fatemplomot is megcsodálhattunk. Jókai regényének helyszínét is volt alkalmunk megtekinteni, felelevenítve A lőcsei fehér asszony történetét. Utolsó nap Rozsnyó városában tettünk egy sétát, jártunk a Gombaszögi barlangban, ahol csodálatos cseppköveket láttunk.

Megcsodáltuk a betléri Andrássy-kastély parkját.

Valamennyien sok új élménnyel, ismerettel, baráti kapcsolatokkal gazdagodva tértünk haza.